Kompletní přehled akcí

Jeden svět nejsou jen projekce!

Diskutujte s filmaři a odborníky

Na festival zveme řadu hostů, kteří jsou připraveni odpovědět na vaše otázky a podělit se s vámi o své dojmy z natáčení. Na diskusích, které následují bezprostředně po řadě projekcí, vystupují také odborníci na dané téma. Program diskusí průběžně aktualizujeme.

Otevíráme důležitá témata

Co člověk, to názor. Přijďte si rozšířit obzory a udělat si na věc svůj názor. Podstatným tématům provázaným s příběhy ve festivalových filmech se věnujeme na panelových debatách. Ty se konají každý den ve Velkém sále městské knihovny. Od 20.00 se promítá film, pak se rozproudí debata s několika hosty a vašimi otázkami. 

Jaké další akce chystáme? Podívejte se do menu nahoře nebo do kompletního seznamu níže. 

Výstava – tematický prostor
6. 1. – 16. 3.

Goethe-Institut
Proč mluvit se zvířaty
Moderní člověk sám sebe vymezuje vůči přírodě, takže mu stačí mluvit „o“ zvířatech. K jakým proměnám dojde, když místo toho začne mluvit „se“ zvířaty? A když nalezne prostor, kde může jejich odpověď slyšet? Tematický prostor dokumentuje trilogii Proč mluvit se zvířaty, kterou vytvořila Mobilní akademie Berlín: konferenci „Portrétování zvířat“, živou událost a inscenaci sedmnácti lidsko-zvířecích párů ve fotografické aréně. Akci organizuje Goethe-Institut v Praze.

Výstava
2. 3. – 2. 4.

České centrum Praha
Světové události Jana Šibíka
Retrospektivní výstava fotoreportéra Jana Šibíka, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof.

Výstava
7. 3. – 16. 3.
Pasáž Lucerna
Tváře pomoci
Výstava fotografií Tváře pomoci zachycuje různé podoby humanitární pomoci, kterou nevládní nezisková organizace Člověk v tísni poskytuje na mnoha místech světa, včetně České republiky.

Výstava
7. 3. – 16. 3.
Divácké centrum Galerie Lucerna
Všude dobře – DOMA nejlíp
Dokumentární fotografie Zuzany Samara zachycují momenty z každodenního života lidí bez domova. Snímky nabízejí pohled bez předsudků a kritiky. Ať už domov máte, nebo ne… dívejte se srdcem.

Interaktivní výstava
7. 3. – 16. 3.
Městská knihovna

Priya’s Shakti
Inovativní multimediální projekt, zkoumající různé postoje vůči genderově orientovanému násilí. Vrstevnatě vyprávěný příběh a komiksová kniha rozšířené reality zachycují bohyni Párvatí a smrtelnici Priyu, jak bojují proti sexuálnímu násilí v Indii a všude ve světě. Zároveň podporují hnutí proti patriarchátu, nesnášenlivosti k ženám a lhostejnosti, a to za pomoci lásky, kreativity a soudržnosti.

EAST DOC PLATFORM
Úterý 8. 3.

10.00–11.30 / Institut Cervantes
Případová studie: Ruský datel
Britský producent nominovaný na Oscara Mike Lerner nechává diváky nahlédnout do zákulisí vzniku filmu Ruský datel, který vyhrál hlavní cenu poroty na festivalu Sundance 2015. Film je součástí letošního programu festivalu Jeden svět.

EAST DOC PLATFORM
Středa 9. 3.

18.00–19.30 / Institut Cervantes
Masterclass: Erik Gandini
Uznávaný filmový tvůrce Erik Gandini, který se proslavil mimo jiné filmem Švédská teorie lásky (film je součástí letošního programu festivalu Jeden svět) nebo oceňovaným snímkem Videocracy o morálním rozkladu v Itálii za vlády Silvia Berlusconiho, seznámí publikum se základy své umělecké tvorby a režisérského řemesla.

Rozhlasový dokument
Středa 9. 3.
18.30–20.30 / Divácké centrum Galerie Lucerna
Dokumenty, které nevidíte – Český rozhlas o nenávisti
Dan Moravec: Čechy Čechům – Bez nenávisti
Hate Free je iniciativou lidí, kteří, jak uvádějí, usilují o život bez násilí a nenávisti. Jsou ale prakticky každý den terčem útoků na internetu.
Lenka Pitronová: Promiň, ale nevím, kdo jsi!
Dokument sleduje strach české veřejnosti z imigrantů, reakce občanů, kteří se rozhodli uprchlíkům pomáhat, i příběhy samotných běženců na chorvatsko-srbské hranici.
Následuje debata s tvůrci a hosty.

Panelová diskuse a happening
Středa 9. 3.

19.00 / Goethe-Institut, 2. patro
Ve válce múzy mlčí?
Umělci a aktivisté hráli v občanském odporu na Majdanu a prosazování změn v zemi od samého počátku klíčovou roli. Kvůli své angažovanosti dnes čelí různým formám útlaku. Jak se dá na dnešní Ukrajině umělecky působit, zvlášť v oblastech nepokojů a okupace, například v Donbasu nebo na Krymu? Akci organizuje Goethe-Institut v Praze.

EAST DOC PLATFORM
Čtvrtek 10. 3.

10.00–11.30 / Institut Cervantes
Přednáška: Transmedia What?
Alexandre Brachet představí dokumentární webovou sérii Do Not Track, která zkoumá, jakými způsoby se na webu zaznamenává a sleduje vše, co tam děláme. Součástí přednášky bude seznámení s projektem Generation What?, který bude letos spuštěn ve třinácti evropských zemích, včetně České republiky. Jeho cílem je prostřednictvím interaktivních dokumentů vtáhnout mladé lidi do celospolečenské debaty.

EAST DOC PLATFORM
Čtvrtek 10. 3.
17.00–18.30 / Rakouské kulturní fórum
Přednáška a interaktivní výstava: Mind the Map
Přednáška umělců ze skupiny Time's Up, kteří připravili unikátní interaktivní výstavu, v níž se publikum ponoří do spletité sítě životů jednotlivců, zmatené společnosti i rodinných příběhů a pokračující krize migrační politiky v Evropě. Členové skupiny vytváří interaktivní situace, zvou do nich své publikum a vybízí je k hravému zážitkovému zkoumání prostoru a jeho chování.
Výstava trvá od 7. 3. do 8. 4.

10 let Ceny Pavla Kouteckého
Čtvrtek 10. 3.
17.00–20.00 / Divácké centrum Galerie Lucerna
Jak vznikal film Občan Havel
K výročí narození Václava Havla a při příležitosti konání 10. ročníku Ceny Pavla Kouteckého režisér Miroslav Janek (Olga, Evangelium podle Brabence, Umanutá, Nespatřené aj.) a producentka Jarmila Poláková (Film&Sociologie) představí tvůrčí metodu vzniku filmu Občan Havel. Součástí programu bude i projekce ukázek denních prací. Po masterclass se bude promítat celý film.

EAST DOC PLATFORM
Čtvrtek 10. 3.
20.30–24.00 / Vinohradský pivovar
Projekce a party: 6 degrees
V rámci dvoudenní KineDok konference (10.–11. 3., Institut Cervantes) zaměřené na inovativní formy distribuce se uskuteční slavnostní projekce polského dokumentu 6 degrees (režie: Bartosz Dombrowski, Polsko, 2014, 81 min.) založeného na předpokladu, že každý člověk je s ostatními propojen prostřednictvím řetězce šesti navzájem známých lidí. Pouze s anglickými titulky.

EAST DOC PLATFORM
Pátek 11. 3.
16.30–18.00 / Institut Cervantes
Prezentace: Připravované české dokumenty
Veřejná prezentace pěti českých dokumentárních projektů ve fázi hrubého střihu s potenciálem mezinárodní distribuce. Jedním z nich bude např. snímek režiséra Lukáše Kokeše Nic jako dřív, který se formou stylizovaného dokumentu snaží proniknout do světa současných teenagerů.

Dokumentárně filmový večer
Pátek 11. 3.

18.00–21.30 / Knihovna Václava Havla
Demokratizace Tchaj-wanu
18.00–19.30 Hora (The Mountain) – Su Hung-en, 2015, 60 min.
Tchaj-wan optikou starého domorodého obyvatele, jehož osobní příběh odráží koloniální historii ostrova a ukazuje i jednoduchý způsob života na vesnici a jeho osobitou poetiku. Po projekci diskuze s tvůrci filmu.
19.30–20.30 Tchaj-wanu zdar (Godspeed Taiwan) – Jeff Broadway a Kai Boydell, 2013, 50 min.
Dokumentární film zachycuje novodobé politické dějiny Tchaj-wanu, pokusy o zavedení demokracie, které v roce 2016 vedly ke zvolení prodemokratické prezidentky Tsai Ing-wen. Protagonistou filmu je politický aktivista a bývalý prezidentský kandidát Pcheng Ming-min.
Vstupné zdarma. Filmy se promítají s anglickými a českými titulky.

Panelová debata
Pátek 11. 3.

20.30–21.30 / Knihovna Václava Havla
Demokratizace Tchaj-wanu
Panelová debata s tchaj-wanskými filmaři a odborníky z Orientálního ústavu Akademie věd ČR v Praze na téma lednových výsledků prezidentských voleb, postupné demokratizace Tchaj-wanu, vztahů s Čínou a nových výzev, jimž tato ostrovní republika bude čelit.
Diskuze v angličtině bude tlumočena do českého jazyka.

HateFree Stage
Pátek 11.3.

19.30 / divadelní sál v Rock Café
Kde domov můj?
Na motivy naší oblíbené národní hymny vystoupí přední čeští stand-upisti, kteří nás budou provázet nekorektním večerem HateFree Stage. Můžete se těšit na Tigrana Hovakimyana, Anatola Svahilce a další vystupující. Večerem bude provázet Adéla Elbel (Čokovoko). Po akci následuje koncert Východní kombo. Vstup zdarma!

Koncert
Pátek 11. 3.

21.30 / Rock Café
Východní kombo
Unikátní příležitost potkat na jednom pódiu ázerbájdžánského rappera Jamala Aliho, který kvůli své prostořekosti musel utéct do Berlína, ukrajinské soulové a džezové kvarteto NastyaZnykaye, které vzniklo v době vrcholícího Majdanu a hlásí se k hudbě Norah Jones a Amy Winehouse.

EAST DOC PLATFORM
Sobota 12. 3.

9.30–13.30 / Divadlo Komedie
Veřejná prezentace: East European Forum
Režiséři a producenti 21 připravovaných celovečerních dokumentů ze střední a východní Evropy představí formou veřejné prezentace své projekty na největší akci v regionu.

Human Rights Tattoo
Sobota 12. 3.

12.00–19.00 / Divácké centrum Galerie Lucerna
Centimetr kůže věnovaný lidským právům
Human Rights Tattoo je komunitní umělecký projekt. Jeho cílem je vytetovat celé znění Deklarace lidských práv na kůži 6773 lidí po celém světě – co člověk, to jeden znak textu. S tetováním začal nizozemský umělec Sander van Bussel v roce 2012, postupem času se kolem projektu vytvořila skupina dobrovolníků a organizací. Část Deklarace bude tetována i na festivalu Jeden svět.

Doprovodná akce k filmu Kola versus auta
Sobota 12. 3.
15.00
Cyklojízda
Pojeďte na projekci na kole! Festivalová cyklojízda Prahou za podpory růžového bikesharingu Rekola povede na promítání švédského filmu o městské cyklistice Kola versus auta. Nejenže se protáhnete, ale také se dozvíte více o jízdě na kole v Praze a seznámíte se s festivalovými hosty (možná i s režisérem zmíněného filmu!).

Rozhlasový dokument
Sobota 12. 3.

19.00–20.30 / Divácké centrum Galerie Lucerna
Kateřina Jungová: Výhybka
Jsou mladí, inteligentní, práceschopní, relativně ještě silní, ale přesto žijí na ulici. Co stojí za tímto způsobem existence, který si zvolili? A měli vůbec na výběr? Dokument autorky Kateřiny Jungové nabízí možnost nahlédnout skrze osudy tří mužů na problematiku bezdomovectví mladých lidí u nás. Následuje debata s tvůrci a hosty.

Doprovodná akce k filmu Co se nenosí
Neděle 13. 3.

15.00–18.00 / Divácké centrum Galerie Lucerna
Udržitelná móda v ČR
Nedělní festivalové odpoledne věnujeme módě. Měli jste po filmu Co se nenosí chuť kompletně změnit způsob, jakým nakupujete oblečení? Představíme vám kampaně v České republice, které se zabývají udržitelným a etickým módním průmyslem nebo upcyklací. Dílny vás inspirují k tomu, co všechno se dá vykouzlit ze starého oblečení.

Neděle 13. 3.
18.00 / Divácké centrum Galerie Lucerna
ToldUntold: Odemkněte příběhy ve své hlavě
Za komunismu byli lidé svědky událostí, ať už jako diváci, nebo přímí účastníci, o kterých nikdy s nikým nehovořili. Projekt ToldUntold tyto osobní příběhy vypráví. Příběhy, o které se lidé báli se podělit – až doteď. Líčí je tři krátké animované filmy, dva rozhlasové dokumenty a divadelní monolog. Organizátorem akce je nizozemská multimediální platforma The Iron Curtain Project. Celý program probíhá v češtině, animované filmy a audio příběhy budou s anglickými titulky.

Doprovodná akce k filmu 10 miliard – co máte na talíři?
Pondělí 14. 3.
20.00 / Divácké centrum Galerie Lucerna
Stolování
Vyvolal ve vás film 10 miliard – co máte na talíři? otázku, co budeme v budoucnosti jíst? Zveme vás ke společnému stolu, kde se dozvíte, jaké projekty v České republice i v zahraničí v této oblasti vznikají. Tématy budou plýtvání potravinami (a jak mu předejít), komunitní zahrady nebo městské farmaření. Občerstvení připraví organizace Zachraň jídlo.

Doprovodná akce k filmu Sedm písní pro dlouhý život
Úterý 15. 3.

Po projekci filmu Sedm písní pro dlouhý život / Kavárna Lucerna
Sejdeme se u piana
Konec života nutně nemusí být smutný a beznadějný! Třeba zpívat se dá někdy celý život – od jeho začátku až do konce, jak můžeme vidět ve filmu Sedm písní pro dlouhý život z prostředí skotského hospicu. Přijďte se po jeho projekci naučit pár písniček a společně si zazpívat u piana! 
Další partneři
 

Jeden svět
Člověk v tísni o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2
Kontakt
Tel.: +420 226 200 400
info@jedensvet.cz
Kontakt pro média
Tel.: +420 731 129 553
tereza.hronova@jedensvet.cz©2017 Člověk v tísni o.p.s., web běží v rámci bezplatného serverhostingu společnosti CZECHIA.COM