Master Class s queer aktivistkou | Filmový festival Jeden svět 2013
JS na Facebook JS na Twitter JS na YouTube

Master Class s queer aktivistkou

Master Class povede Kasha Jacqueline Nabagesera, ugandská queer feministka a advokátka

Lidé odlišné sexuální orientace ještě stále nemají vyhraný boj za svá práva. V Ugandě donedávna žili pod hrozbou útoků, přičemž homofobní nálady ve společnosti tu podporoval přímo stát. Média pořádala na gaye a lesby hony a násilí na nich spáchané často zůstávalo nevyšetřeno.

Koncem roku 2009 přišel do parlamentu dokonce zákon, podle kterého by jim mohlo hrozit doživotní vězení, a někdy i trest smrti. Místní komunita gayů a leseb je odhodlaná svou situaci změnit.

„Ugandští aktivisté mají silný hlas. Ale to, že není slyšet volání z jiných afrických zemí, neznamená, že tamější gayové a lesby nejsou ohroženy,“ říká Kasha Jacqueline Nabagesera.

Kasha Jacqueline Nabagesera aktivně bojuje proti diskriminaci LGBT lidí ve své zemi i v celé Africe. Pracuje jako výkonná ředitelka organizace Freedom and Roam Uganda (FARUG) hájící práva ženských sexuálních menšin. Je považována za mimořádně inspirativní osobnost a získala řadu ocenění, například prestižní cenu Martina Ennalse pro obhájce lidských práv.

Na festivalu Jeden svět zasedá v porotě Václava Havla udělující v kategorii Máte právo vědět Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Debatu bude moderovat Czeslaw Walek, zástupce Prague Pride, o.s.
 

 

Era. Svět, kde příležitosti a kreativita dostávají prostor

Era svět na Jungmannově náměstí poskytuje prostor kreativním lidem, kteří přicházejí s nápady, inovacemi a jsou otevřeni novým myšlenkám bez ohledu na to, zda jsou klienty Ery či ne. Cílem Ery je být u zrodu nových vizí v oblasti aktuálních společenských problémů a podpořit nové nápady v oblasti technologií, designu a umění. Třípatrový prostor obsahuje vedle bankovní zóny i kavárnu, coworkingový sál, výstavní foyer a sál pro prezentace, workshopy či kulturní představení. Denně se zde konají akce otevřené veřejnosti – přednášky významných osobností, veřejné debaty, ranní talk show či filmové projekce. Pro mimopražské nabízíme živé přenosy z vybraných akcí.

Program & filmy
Akce
Regiony
Press
O festivalu

Přihlášení


JS na Facebook